הכנת הבית לגיל מבוגר

האוכלוסיה בעולם המערבי חיה יותר ולכן אנו רואים כיצד היא מזדקנת בבטחה, מה שופך את סוגיית הטיפול בקשישים לנושא שמעסיק משפחות רבות. אנשים חיים זמן רב יותר ובריאותם טובה מאי פעם, אך ככל שהם מזדקנים, הם נדרשים לעזרה ולסיוע.

להזדקן בכבוד

קשישים רבים מרגישים בנוח בבתיהם ולא היו רוצים להיעקר ולעבור לבית אבות, אך ככל שהם מזדקנים משימות יומיומיות יכולות להפוך קשות יותר. לכן מומלץ להקדיש זמן ומשאבים כדי לבצע התאמות בבית על מנת לאפשר אורח חיים עצמאי ובעיקר בטוח לקשיש ובת זוגו או בן זוגו ולמטפל או למטפלת שלו אם הוא נדרש לעזרה סיעודית. אחד האזורים המסוכנים ביותר בבית המביא לתאונות ביתיות רבות ולנזקים בלתי הפיכים הוא חדר רחצה, עם המשטחים החלקלקים שלו ולכן חשוב בהשקעה יחסית מינימלית למזער סיכונים ולהקל על החיים בבית עם אביזרי בטיחות לחדר הרחצה.

כסאות רחצה

ההמצאה השימושית ביותר עבור האוכלוסיה המזדקנת היא כנראה כסא רחצה עם גלגלים. כיסא רחצה מאפשר תנועה בטוחה ונוחה בתוך חדרי האמבטיה: מקלחת, כיור, אסלה וכל זה במצב ישיבה.  מרבית כסאות הרחצה מאפשרים לעשות שימוש באסלה מבלי להישען עליה או על קירות שסביבה. ההמצאה הגאונית הזו הקטינה משמעותית את סיכוני ההחלקה במקלחת או מחוצה לה על הרצפה הרטובה או בעת שימוש באסלה.  

אמצעי עזר נוספים הם מוטות אחיזה. המוטות העשויים מתכת או פלסטיק ניתנים להתקנה על כל קיר בחדר האמבטיה ונועדו לספק ידית אחיזה או משענת כאשר הולכים או נעים על רצפה חלקה. ניתן להתקין מוטות אחיזה או מעקות אחיזה כאלו גם באזור האסלה והשירותים כך שיסייעו לקשיש להנמיך את עצמו לשירותים ולעמוד שוב לאחר שסיים.

מושבי אסלה מוגבהים עם או בלי מעקות

ניתן להתקין מושבי אסלה מוגבהים גם על שירותים קיימים. מדובר במושב עבה, בדרך כלל מפלסטיק, המיוצב על גבי האסלה. מושבים אלו מספקים גובה נוסף לאסלה לאנשים שמוצאים את השירותים הרגילים כנמוכים מכדי להשתמש בהם בנוחות או בבטחה. כאן כיסינו רק את העזרים בחדרי הרחצה המסוכנים מאוד, כמובן שישנם גם לא מעט עזרים לחללים וחדרים נוספים בבית מפסים למניעת החלקה ברצפת המטבח ועד משקופים רחבים המאפשרים תנועת כסא גלגלים בתוך הבית.